Haber

İYİ Parti, yerel yönetimler seçimleri için adres bildirimi son tarihini açıkladı

İYİ Parti, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel yönetimler seçimleri için adres bildirimlerinin 1 Ekim 2023’e kadar yapılması gerektiğini belirterek, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve Milletvekili Seçimi Kanunu’na göre 1 Ekim 2023 tarihine kadar yapılması gerektiğini bildirdi. 6 Nisan 2022’de yürürlüğe girdi ve ‘Bunu göz önünde bulundurarak bu bildirimleri son güne kadar yapmalarını tavsiye ediyoruz’ dedi.

İYİ Parti Seçim İşleri Başkanlığı, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel yönetimler seçimlerinde oy kullanmak için adres değişikliğinin son tarihine ilişkin açıklama yaptı.

“OYLARIMIZIN ARADIKLARI ADRESTE OY OY VERMELERİ İÇİN 1 EKİM 2023 TARİHİNE KADAR ADRES BİLDİRİMLERİNİ YAPMIŞ OLMALIDIR”

“TBMM tarafından 1 Mart 2022 tarihinde kabul edildikten sonra 6 Nisan 2022 tarihli ve 31801 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 7393 Sayılı Milletvekili Seçimi Hakkında Kanun ve 298 sayılı Kanunun 8 inci maddesine göre Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun. Üçüncü fıkraya aşağıdaki fıkra eklenmiştir:

18/1/1984 tarihli ve 2972 ​​sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarları ve İhtiyar Heyetlerinin Seçimi Hakkında Kanuna göre yapılacak mahalli idareler genel seçimlerinde, seçim tarihinden üç ay önce seçmen kütüğünde güncelleme yapılır. birinci fıkrası uyarınca yerleşim yeri adresine göre seçimin başlangıç ​​tarihi.’

Bu kapsamda mevzuata ve takvime göre 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel yönetimler seçimlerinde adres değişikliği yapan seçmenlerimizin adres bildirimini 3 ay önceden, 1 Ekim 2023 tarihine kadar yapmış olması gerekmektedir. Oylarını kullanmak için seçimlerin yaklaşık başlangıç ​​tarihi. .

“14 MAYIS 2023 BAŞKAN VE GENEL YARDIMCILIĞI SEÇİMİNDE BİRÇOK VATANDAŞIMIZ ADRES TEDBİRLERİ NEDENİYLE OY KULLANAMAZ”

Şubat ayında yaşadığımız ve yaralarını sarmak için yoğun çaba sarf ettiğimiz deprem felaketinin ardından halen çok sayıda vatandaşımız çadırlarda ya da geçici konutlarda yaşamakta; birçoğu başka şehirlere birden fazla kez göç etmek zorunda kaldı. Çok kısa bir süre içinde gerçekleşen 14 Mayıs 2023 Milletvekili Seçimlerinde birçok depremzedemiz adres tebligatları nedeniyle oy kullanamadı.

Adres değişikliği yapan siz değerli vatandaşlarımızın 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel yönetimler seçimlerinde oy kullanabilmeleri için adres bildirimlerini 1 Ekim 2023 tarihine kadar yapmalarını hatırlatırız. Yaşanacak sıkışıklığı göz önünde bulundurarak son günlerde ise bu bildirimleri son günden önce yapmalarını öneririz.

“NÜFUS VE VATANDAŞLIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜ, YÜKSEK SEÇİM KURULUNU VE İLGİLİ TÜM KURUMLARI OLUŞABİLECEK OLUMSUZLUKLARIN TAKİPÇİSİ OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Ayrıca, deprem afetinden etkilenen vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın yerel yönetim seçimlerinde rahatlıkla oy kullanabilmelerini sağlamak amacıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Yüksek Seçim Kurulu ve ilgili tüm kurumlar görev yapmaktadır. 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleşecek olan seçim mevzuatı nedeniyle doğabilecek aksiliklerin takipçisi olmaya davet ediyoruz.

İYİ Parti olarak, ilgili tarihten sonra oluşacak seçmen listelerini yasal hakkımız çerçevesinde Yüksek Seçim Kurulu’ndan alacağımızı, hukuka aykırı bir durum olması halinde gerekli itirazları derhal yapacağımızı kamuoyuna duyururuz. değişiklik bu süreden sonra yapılır.”

kirazhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu