Haber

İranlı öğrenciler, Fransız dergisi Charlie Hebdo’nun “Hamaney karikatürlerini” protesto etti

İran’ın başkenti Tahran’da bir grup İranlı lise öğrencisi, Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo’da yayınlanan ülke lideri Ali Hamaney’e yönelik “hakaret” içerikli karikatürler nedeniyle gösteri düzenledi.

Öğrenciler, Fransa’nın Tahran Büyükelçiliği önünde dergiyi protesto etmek için meydana geldi.

Mersiye ve marşların söylendiği protestoda göstericiler, ABD, İngiltere, İsrail ve Fransa aleyhine sloganların yanı sıra “Fransa’ya yazıklar olsun düşmanlığa son”, “ABD ve Avrupa zulüm ve zulüm yuvasıdır” sloganları attı. fesat”, “Macron suç işliyor, Batı destekliyor”.

Herhangi bir müdahale olmaksızın gösteri öğrencilerin dağılmasıyla sona erdi.

Charlie Hebdo’da yayınlanan karikatürler

Charlie Hebdo dergisi İran’daki protestoları desteklemek için geçtiğimiz ay başlattığı yarışın bir parçası olarak Hamaney’i konu alan karikatürler yayınlamıştı.

İran, olayın ardından Fransa’nın Tahran Büyükelçisi Nicolas Roche’u Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak Fransız hükümetine protesto notası verdi.

Buna cevaben İran, Fransa Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Tahran’daki İran Araştırmaları Enstitüsü’nü de kapatma kararı aldı.

Söz konusu karikatürlere tepki amacıyla 8 ve 11 Ocak tarihlerinde Tahran’daki Fransız Büyükelçiliği önünde protestolar düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu