Haber

CHP ve türevlerinin kentsel dönüşüm faciası Türkiye’ye bedelini ağır ödetti!

  • Haber7 – ÖZEL

Türkiye, Kahramanmaraş sarsıntılarıyla üzücü bir tabloyla karşı karşıya kaldı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğanve MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli Osmaniye’yi ziyaret etti. Kentsel dönüşümün önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi: Bir tanesi Adana’da kentsel dönüşüme karşıyız diyor. Bu kim? CHP’li bir belediye başkanı. İstanbul belediye başkanıydım. Kentsel dönüşüm denen olay olmazsa olmaz, bunun bedelini ödüyoruz. Vatandaşlarıma lütfen yeni fiyatlar ödetmeyin diyorum. Bu kentsel dönüşümü mutlaka yapmalıyız.diye ilan etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNDE CHP ENGEL

Depreme karşı atılacak adımlar görüşülürken, CHP’nin afetlere karşı alınacak önlemleri kaos yaratarak engellediği belirlendi. CHP ve CHP oluşumlarının depreme dayanıklı yapıları yerine daha güçlü yapılar inşa edilmesini amaçlayan kentsel dönüşüm projeleri. kira dönüştürme” sloganıyla karşısına çıktığı belirlendi.

İşte CHP’nin engellediği kentsel dönüşüm projelerinden bazıları:

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ENGELLENMESİ HATAY’A BEDELİ AĞIR ÖDEDİ

CHP Milletvekili Alpay Antmen, Cumhurbaşkanı’nın ” İskenderun riskli bölge ilan edildi.Karşı olduğu, AK Parti iktidarının engellediği iddiasıyla başlattığı algı operasyonundan gerçek ortaya çıktı.

Bakanlar Kurulunca alınan 6 mahallenin kentsel dönüşüm projesini Meydan Mahallesi muhtarı yürüttü. 2015Ve 2017 Yıllar içinde iki kez yargı önüne çıkarıldığı ve kararın bozulduğu öğrenildi. 11 yılı aşkın süren yargılama sürecinin ardından Devlet KonseyiSon noktayı koyarak AK Parti’nin ‘afet riskine’ karşı aldığı önlemin önüne geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Danıştay’ın son kararıyla birlikte Bakanlar Kurulu kararını geri çekmek zorunda kaldı..

ANTAKYA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ BAŞARISIZ OLDU

Haber7’nin ulaştığı bilgiye göre, Hatay’ın merkez Antakya ilçesine bağlı Emek Mahallesi ve Aksaray Mahallesi’ndeki riskli yapılar için hazırlanan Kentsel Dönüşüm projesi, CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın düzenlediği mitinglerle kesintiye uğradı.

CHP’li Savaş, 2019 seçimlerinde mahalledeki eski binaların önünde toplanan kalabalığa seslenerek şunları söyledi: Emek Mahallemize dayatılan kentsel dönüşüm projesinde yaşanan haksızlıkları ortadan kaldıracağız. Dönüşümde rantın değil halkın yanında olacağız.” söz konusu.

CHP SAĞLADI, TMMOB MAHKEMEYE KOŞTU

Büyük karalama kampanyası yürüten kentsel dönüşüm projesi hakkında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)yargı sürecini başlattı.

2016 yılında açıldı ve 3 yıl sürdü TMMOBİptal davasında Emek ve Aksaray mahallelerindeki eski ve çürüyen binaların tadilatı mimari miras” itirazı yapıldı.

Hatay 1. İdare Mahkemesi 11 Nisan 2019 tarihli kararıyla Hatay’daki Kentsel Dönüşüm projesini iptal etti.

Bölge halkının tepkisinin kışkırtılması ve Mimarlar Odası’nın girişimleriyle kentsel dönüşüm projelerinin önüne geçilmesinin ardından Antakya, 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle büyük bedeller ödedi.

“HER ŞEY GÜZEL OLACAK” DEDİ VE…

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal da ‘kentsel dönüşümün durdurulması’ talebiyle karşı çıktı. CHP Milletvekili, paylaşım “#HerŞey ÇokgüzelOcak” hashtag’ini yazması dikkat çekti.

PROJEYİ 4 KEZ İPTAL ETTİLER

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ve Şehir Plancıları Odası üyeleri Bayrampaşa Sağmalcılar’daki kentsel dönüşüm projesini 4 kez mahkeme kararıyla iptal etti.

CHP yönetiminin gelmesinin ardından 2019 yılında İBB Meclisi, Bayrampaşa Sağmalcılar’daki kentsel dönüşüm alanı planını görüşülmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na iade etti.

BÖLÜM LİDERİ OLDUĞUNDA AYNI PROJEYİ YİNE GETİRDİ

Konuyla ilgili İBB Meclisi’nde konuşan AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı M. Tevfik Göksu, Bayrampaşa’da kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında konutların tamamlanarak satışa başlandığını belirtti. kentsel dönüşümprojelerinin iptali için dava açma süresi Tayfun Kahraman, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel Rehabilitasyon Daire BaşkanıGöksu’ya tepki gösteren Göksu şunları söyledi:

Kentsel Dönüşüm Kurul Başkanı Oktay Birinci, geçtiğimiz dönemde yaşanan mahkeme süreçlerine değinerek, ” Mahkemeye giden o zamanki Şehir Plancıları Odası başkanı ve şimdiki Deprem Risk Yönetimi ve Şehircilik Dairesi Başkanı bu planın yanlış olduğunu söylüyorsa doğru planı bize gönderin. Mahkemede dava edip iptal ettiği planı bize geri getirmek için uğraşıyor.dedi.

SORUNLARA KARŞI YERİNE MAHALLEYİ SAĞLADILAR

Dün CHP İstanbul Milletvekilleri Yüksel Mansur Kılınç, Sezgin TanrıkuluVe Gökan ZeybekDepreme dayanıklı olmayan yapıların yıkımı için İstanbul Okmeydanı Fetihtepe Mahallesi’ne gelen Beyoğlu Belediyesi ekiplerine güçlük yaşattı.

CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç şunları söyledi: Fetihtepe’de kentsel dönüşüm ve ikna adı altında halk tehdit ediliyor” söz konusu.

Buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı uyarıyorum.” dedi Kılınç, ” Bir an önce kiracılara çıkın. Verdiğimiz süre içinde gitmezseniz size kira yardımı yapmayacağız diyorlar. Şimdi taviz vermeden ve yasal gereklilikler karşılanmadan yıkıma geliyorlar. Yasal gereklilikleri yerine getirmemelerine rağmen bazı daireleri boşaltmak ve bunlarla ilgili yıkım uygulamaları yapmak suretiyle binada oturan komşularımızı resmen tehdit etmektedirler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı Fetihtepe’deki tehdit ve şantaj içeren yanlış uygulamalardan bir an önce vazgeçmeye davet ediyorum.dedi.

‘AFET BÖLGESİ’ İLAN EDİLEN YERDE YAPILACAK KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNLENMİŞTİR

İstanbul’da Tozkoparan ve Mehmet Nesih Özmen Mahalleleri; 2006’da kentsel dönüşüm alanı, 2013 yılında risk alanıCumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ilan edilmiş ve 2020 yılında. afet bölgesi duyruldu. CHP’lilerin öncülüğünde açılan davalar sonucunda Danıştay, Temmuz 2021’de ‘afet riskli bölge’ ilan etme kararının yürütmesini durdurma kararı aldı.

CHP VE SOL ÖRGÜTLER KURULDU

Okmeydanı’nda kentsel dönüşüm projesi için hazırlanan imar planına CHP’li İBB Meclisi üyeleri, Halkevleri, Çağdaş Hukukçular Derneği ve marjinal sol örgütler karşı çıktı.

Mahallenin avukatı olan CHP’nin Üsküdar Belediye Başkan aday adayı. Onur Çingilgrupların kentsel dönüşüme karşı eylemlerinde aktif rol oynadı.

Türkiye’de mülkiyet hakkının olmadığını savunan CHP’li Cingil, Dokuz Haber’e yaptığı açıklamada şu farklı ifadeleri kullandı:

ÇYDD ORGANİZE KENTSEL DÖNÜŞÜM EKSEN PANELİ

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kadıköy Şubesi, 11 Aralık “Kentsel Dönüşüm mü? Kentsel Suç?”yaklaşık 3 ay önce gerçekleştirilen kentsel dönüşüm karşıtı panele CHP’li Onur Cingil ve Gamze Erbil konuşmacı olarak katıldı.

CHP GÜRSEL TEKİN: İNSANLARIN EVİNİ YAPMAYIN

29 Ağustos 2022’de depremin desteklemediği binaların yıkımına başlanan Tozkoparan’a gelen CHP Milletvekili Gürsel Tekin, ” Fikirtepe’de başka, Beyoğlu’nda başka. Neden bu nefret? İnsanların evlerini yıkmayınKentsel dönüşüme “” sözleriyle karşı çıktı.

CHP’li Tekin, sosyal medya hesabından kentsel dönüşüme” kira dönüştürme” sözünü kullandı.

HDP’Lİ ZÜLEYHA GÜLÜM’DEN “DEPREM MAZERETLİ KOMPLO” SÜRECİ

Aynı gün Tozkoparan’a gelen HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, mahalle sakinlerinin uzun süredir direndiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“İnsanları evlerinden kovmak için binlerce polis topluyorlar. İnsanlara nasıl zulmettiklerini görüyoruz. Bir belediye düşünün, binlerce polisle geliyor. Bir belediye başkanı neden halktan korkar, geliri var diye. Ancak halk burada 2 yıldır direniyor. Burada bir yaşam kültürü var. Buraları yıkıp kimsenin kimseyi tanımadığı bir yer haline getirmek istiyorlar. Yeni yaşam biçiminde güvensizlik var. Dayatılan bu yaşam biçimine karşı bir direniş var. İnsanlara acı çektirdiğinize göre artık yeter. Bir an önce bu yıkımı durdurun, kuşatmayı geri çekin. Deprem bahanesiyle yağma yaptığınızı biliyoruz.”

İZMİR’DE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN İPTALİ İÇİN İMZA TOPLADILAR

Karabağlar’da Ağustos 2019’da Cennetçeşme, Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Ali Fuat Fazilet ve Umut mahallelerini kapsayan 9 bin 785 yapının bulunduğu alana yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesine CHP’li meclis üyelerinin engel olduğu belirlendi.

CHP Karabağlar meclis üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kentsel dönüşüm revizyon planlarının iptali için matbu dilekçe dağıtarak imza topladı.

CHP’li meclis üyelerine tepki gösteren AK Parti Karabağlar Kümesi Başkan Yardımcısı Fikret Mısırlı, şunları söyledi. CHP’li meclis üyeleri Bakanlığımızla iş birliği yapacağına provoke ederek 285 imza toplamıştı. Bu bölgede 100 bine yakın vatandaşı mağdur ediyorlar. Bu insanların kaderlerine terkedilmesi ve dönüşüm yoluyla yeni bir gelişmeden mahrum edilmeye çalışılması vicdanlarımızı sızlatmaktadır. Karabağlar’ın gelişmesini engellemek kimsenin çıkarına değil.dedi.

İzmir’in Karabağlar ilçesinde kentsel dönüşüm tartışmaları açılan davalarla devam ediyor.

CHP BELEDİYESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN EVLERİNİ YIKANAN VATANDAŞLARA RUHSAT VERMEDİ

Bakırköy’de Zeytinlik, Sakızağacı, Cevizlik, Zuhuratbaba, Kartaltepe, Yenimahalle, Osmaniye Bu gibi mahallelerde binaları riskli olan vatandaşlar, kentsel dönüşüm projesi kapsamında evlerini yıktırdı ancak belediyenin ruhsat sorunuyla karşılaştı. Vatandaşlar da harçlarını belediyeye ödedi.

Ardından evlerini yıktırıp kiraya veren Bakırköylüler, kentsel dönüşüm projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kira yardımı almaya başladı.

Aylar geçti, müteahhitler evi yapmak için ruhsat almaya gitti ama Bakırköy Belediyesi ruhsat vermediklerini söyleyerek inşaatı durdurdu.

Hakkını arayan vatandaşlara belediye tarafından veriliyor. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapı ruhsatı verilmesi askıya alındı.diye cevap verildi.

CHP’Lİ AVUKATTAN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İPTAL ETME ÇAĞRISI

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal TBMM’de yaptığı konuşmada kendi seçim bölgesindeki Kentsel Dönüşüm projesinin iptal edilmesi gerektiğini savunduğu ortaya çıktı. CHP’li Köksal’ın 23 Haziran 2021’de Meclis’te yaptığı konuşmada, ” Çevre ve Şehircilik Bakanı ile Belediye Başkanı’nın verdikleri sözü tutmalarını ve Mısri Mahallesi’ndeki Kentsel Dönüşüm projesini iptal etmelerini bekliyoruz.‘ dediği kayıtlara yansıdı.

CHP’Lİ ÖZER: KENTSEL DÖNÜŞÜM BENİ TARTIŞIR

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hatice İdeal Özer, 10 Ocak 2023’te İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaptığı açıklamada, “ Az önce konuşulan tüm sohbetlerde ‘Kentsel Dönüşüm’ tabirini duydum ve bu beni gerçekten sinirlendiriyor.sözlerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

pazarcikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort