Ekonomi

APEC Ekonomik Liderler Toplantısında Golden Gate Deklarasyonu kabul edildi

SAN FRANCISCO, 17 Kasım (Xinhua) — 30. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Ekonomi Başkanları Toplantısı, Cuma günü San Francisco’da Golden Gate Deklarasyonu’nun kabul edilmesiyle sona erdi. Bildirge, herkes için dayanıklı ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmayı amaçlıyor.

Açıklamada, “Bölgemizdeki büyük potansiyeli ve muazzam dinamizmi ortaya çıkarmaya devam etmek, ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve iklim değişikliği dahil tüm çevresel zorlukları ele almak için teknolojik ve ekonomik ilerlemeden yararlanmalıyız” denildi.

Bildirge, başkanların sürdürülebilirlik, iklim, enerji dönüşümü, birbirine bağlılık ve kapsayıcı ve dayanıklı ekonomiler inşa etme konularına odaklandığı iki günlük toplantının sonunda kabul edildi.

Belgede başkanlar, özgür, açık, adil, eşitlikçi, şeffaf, kapsayıcı ve öngörülebilir bir ticaret ve yatırım ortamı sağlama konusundaki kararlılıklarını yinelediler.

Liderler ayrıca, APEC bölgesinin inanılmaz büyümesini kolaylaştırmaya devam eden, Dünya Ticaret Örgütü’nün merkezinde yer aldığı, kurallara dayalı çok taraflı ticaret sisteminin önemini bir kez daha vurguladılar.

Açıklamaya göre APEC ekonomileri, yüksek kaliteli ve kapsamlı bölgesel girişimlere katılmalarına yardımcı olacak kapasite geliştirme ve teknik işbirliği çabalarını artırmaya kararlıdır.

Liderler toplantısı, “Herkes için Dayanıklı ve Sürdürülebilir Bir Gelecek Yaratmak” temasıyla 11-17 Kasım tarihleri ​​arasında San Francisco’da düzenlenen APEC Başkanlar Haftası’nın en önemli etkinliği.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu