Haber

Alman bakanlar sarsıntı bölgesini ziyarete geldi

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Feaser, Salı günü deprem bölgesini ziyaret etmek üzere Türkiye’ye gidecek. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bu ziyaretle iki bakanın bölgedeki durumu ve yardım faaliyetlerini yakından gözlemlemenin yanı sıra depremzedelerle dayanışma ve desteklerini göstermeyi amaçladıklarını açıkladı.

Baerbock ve Faeser’in, Federal Teknik Yardım Ajansı’na (THW) ait yardım malzemelerini Türk tarafına teslim etmek için Gaziantep Havalimanı’na gidecekleri ve burada teslimat sürecinde yaşanan zorluklarla ilgili yerinde bilgi alacakları belirtildi. Depremzedelerle bir araya gelecek olan iki bakan, bölgede faaliyet gösteren Alman yardım kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya gelecek.

VİZE KOLAYLAŞTIRMA SÜRECİ

Bakanların bölgede yeniden açılan vize başvuru merkezini ve yeni açılan taşınabilir vize kabul merkezini de ziyaret etmesi planlanıyor. Türkiye ve Suriye’de ağır kayıplara neden olan depremlerin ardından Dışişleri Bakanlığı, Almanya’da yakınları bulunan depremzedeler için de aynı vize başvuru sürecinin geçerli olacağını açıklayarak, afet için sürecin hızlandırılacağını duyurdu. mağdurlar ve bürokrasi “olabildiğince azaltılacak”.

KAYNAK: DW

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu