Yaşam

İzBBŞT’den depremzedelere özel oyun

İzmir Şehir Tiyatroları, afetlerde çocuklara destek olmak için girişim kümesi kurdu. İlk etkinliğini projeye özel kaleme aldıkları “Kendini Arayan Zürafa” hikayesiyle yapan grup, İzmir’e gelen depremzedelere moral verdi.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin ardından sanatın güzelleştirici gücünü mağdurlar için kullanmak isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İzBBŞT), inisiyatif kümesi oluşturdu. İstekli Şehir Tiyatroları oyuncularının ve çalışanlarının yer aldığı girişim, afet mağdurlarına ulaşacak ve tiyatro aracılığıyla travma sonrası güzelleşme süreçlerine temel oluşturacak. İlk etkinliğini İzmir’de yapan ekip, gelecekte yaşanabilecek her türlü afet sonrası sahaya çıkmak için hazır olacak.

Depremzede çocuklarla meydana geldiler
Mart ayı başından itibaren eğitim ve hazırlıklarını tamamlayan İzBBŞT çalışanları, depremzedelerle ilk etkinliklerini Foça Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı ve İzelman A.Ş Buca Toplum Tesisleri’nde gerçekleştirdi. Aileleriyle birlikte bu merkezlerde kalan çocuklar, Kent Tiyatrosu oyuncusu Selen Şeşen’in projeye özel yazdığı “Kendini Arayan Zürafa” adlı müzikal masaldan ilham aldı. Oyun, İzBBŞT oyuncuları Dine Altıok ve İhtilal Karakoyun tarafından sahnelendi. Anlatımın ardından performansı ilgiyle takip eden çocuklarla yaratıcı drama etkinliği gerçekleştirildi. Girişim kümesi, kentteki diğer konaklama alanlarını da ziyaret ederek çalışmalarına devam edecek.

Profesyonel bir temelleri var
Girişim üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplum Sağlığı ve Eğitim Şube Müdürlüğü’nün desteğiyle “Çocuğun Bedensel Sesi – Afetlerde Psikolojik İlk Yardım – Afetlerde Çocuklarla İletişim” alanında uzman psikolog ve sosyologlardan eğitim aldı. çocuklarla sorunsuz bir bağ kurmak için. Eğitimler kapsamında elde edilen verilerle yol haritası çizen İzBBŞT ekibi, depremzedelerin psikolojilerine uygun yeni oyunlar, belirlenen etkinlikler ve drama kompozisyonları yazdı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

mazidagi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu