Haber

Çelebi Bandırma Limanı’nda 6 sendika üyesi ihraç edildi: ‘Açık suç işleniyor’

Türkiye Liman, Denizcilik, Tersane ve Depo Personeli Sendikası (Liman-İş Sendikası), Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki Çelebi Limanı’nda çalışan 6 sendika üyesinin işine son verildiğini duyurdu.

Liman-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamaya göre, Çelebi Limanı’nda çalışan personel, Liman-İş Sendikası’na üye oldu ve sendika yüzde 80’in üzerinde çoğunluk elde etti.

Açıklamada, 24 Temmuz’da yapılan izin başvurusunun ardından işçilere baskı uygulanmaya başlandığı belirtildi. “Ya istifa edersin ya da ekmeğini kaybedersin” ifadesinin açık bir suç olduğu söyleniyor.

‘BAKANLIK NE OLDUĞUNU YERİNDE ARAŞTIRMALI’

İşverenin toplu iş sözleşmesi görüşmelerini başlatmadığı ve işçilerin sendikal haklarının engellenmesiyle hata işlendiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İşçilerin bu hakkına baskı, tehdit ve işten çıkarmalarla karşılık verilmesi kabul edilemez. Bir an önce bu yanlıştan dönülmeli ve ihraç edilen işçilerimiz yeniden istihdam edilerek sözleşme süreci başlatılmalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bunu yapmalıdır.” Bandırma limanında yaşananlar yerinde incelenmeli ve sadece sendikalı oldukları için işçiler işlerine iade edilmeli, kendisine baskı yapılmasına izin verilmemeli ve ihraç edilen işçilerin işe iadeleri için gerekli adımlar atılmalıdır.”

“Haklarımızı kullanmaktan hiçbir şey bizi alıkoyamaz”

“Bir kez daha söylüyoruz, Bandırma liman işçileri Liman-İş çatısı altında birleştiler ve arkadaşlarımızın yasal haklarını kullanmasına hiçbir baskı engel olamaz. Binlerce Liman-İş’li ve Türk personel Çelebi Limanı ile dayanışma içinde. “İşten çıkarılan personel alımı ile toplu iş sözleşmesi sürecini başlatmak için daveti yeniliyoruz. Sendika anayasal bir haktır ve engellenemez.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu