Haber

6 yaşındaki çocuğa yapılan istismarla ilgili İsmailağa Cemaati’nden yeni açıklama! Onlarda bir sitem var

İsmailağa Cemaati Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında kızıyla evlenmesi ve küçük çocuğun uzun yıllar cinsel istismara maruz kalması Türkiye’yi derinden sarstı. Gündemden düşmeyen olayla ilgili yansımalar çığ gibi yükselirken, İsmailağa Cemaati’nden konu hakkında açıklama geldi.

“BÜTÜN TOPLUM OLMAK MÜMKÜN DEĞİL”

İsmailağa Camii Bilim ve Hizmet Vakfı adına avukat olan Esat Gökdemir yaptığı açıklamada, “Tartışmalarla ilgili olarak İsmailağa cemaatimiz adına açıklama yapma gereği doğmuştur. Öncelikle şunu belirtelim ki; 6 yaşında bir kız çocuğunun evlenmesi dinen doğru değildir, vicdanların da emin olması gerekir.Kabul etmeyeceği bir durumdur.Konu ile ilgili birkaç noktaya dikkatinizi çekmek isteriz.Bilindiği üzere Bir cemiyete bağlı olduğunu iddia eden kişi veya kişilerin hatasından o toplumun tamamını sorumlu tutmak mümkün değildir.Aksi takdirde yeryüzünde saf bir yapının olmadığı sonucuna varmak zorunda kalırız.” söylendi.

“RESMİ nikahsız nikah kıyılamaz”

Açıklamanın devamı şöyle: “Bir grup bireysel tartışmayı cemaatimizle ilişkilendirmeye çalışanların art niyetli ve maksatlı oldukları açıktır. bu cemaatin en temel ilkelerinin başında yer alan resmi nikahsız evlilik… Öğretmeninden öğrencisine, gencinden yaşlısına cemaatimizi tanıyan herkes bu üslubu bilir.

“BUNUN GÖREVDEN GEÇİRİLMEMESİ ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Yıllardır hizmet veren camiamızın daha önce böyle bir teze konu olmamış olması bunun ispatıdır. Öte yandan camiamızı böyle bir teze bağlamaya çalışmak art niyetli ve kasıtlıdır. Ancak iddialar ispatlanırsa, bu korkunç zulmü yapan her Müslüman ve vicdan sahibi insan gibi biz de reddeder ve lanetleriz. Böyle bir ahlaksızlığın fıtratı, cemaati, ideolojisi olmadığı için bunları yok saymak kabul edilemez.

“AMAÇLI YAPILAR HUKUKA KARŞI HESAP VERECEK”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu